Iako baku i djeda uvijek posjećujem na nekoliko dana, nisam ni bila svjesna da ne znam puno o njihovom kraju, Hrvatskom zagorju. Zato je moja obitelj ovog Uskrsnog ponedjeljka odlučila obići znamenita mjesta njihovog zavičaja.
Spomenik hrvatskoj himni
Prvo smo posjetili spomenik Lijepoj našoj. Posvećen je himni Republike Hrvatske i Antunu Mihanoviću, njezinom
autoru. Na spomeniku se nalazi i prva strofa himne. Nasuprot spomeniku izgrađena je Staza kroz krošnje Zelenjak, kroz koju se upoznajemo s biološkom raznolikošću i kulturno-povijesnim obilježjima ovog područja. U sklopu staze nalazi se i park znanosti s glazbenom ogradom, na kojoj možete svirati hrvatsku himnu. Uživala sam u prirodi i u sviranju, a još nas je mnogo toga čekalo!
Staro selo Kumrovec
Sljedeća stanica bila nam je Muzej Staro selo Kumrovec. To je etno-selo najveći tradicijski uređeni prostor u Hrvatskoj koji posjetiteljima dočarava izgled zagorskog sela s početka 20. stoljeća. Razgledali smo kuće u kojima su ljudi prije provodili svoju svakodnevicu, uključujući i kuću Josipa Broza Tita, predsjednika Jugoslavije. U selu smo također vidjeli prikaze različitih obrta i prostora u kojima su obrtnici radili. Nisam nikada bila u nekom tako starom selu i bila sam zadovoljna - osjećala sam se kao da sam stvarno u 20. stoljeću. No, ubrzo smo morali krenuti dalje.
Dvor Veliki Tabor
Dalje nas je put odveo do Velikog Tabora, koji je začuđujuće velik. To je utvrda na sjeverozapadu Hrvatske, a ime joj potječe od ratnog logora, odnosno utvrđenja koja su podizana radi obrane od Turaka. Također je i jedna od najsačuvanijih građevina kontinentalne Hrvatske iz vremena renesanse. Gradila ga je plemićka obitelj Rattkay tijekom 16. stoljeća. Vidjeli smo da se oko dvora nešto događa , a uskoro smo i ugledali kuburaše koji su pripremali velik događaj za Uskrsni ponedjeljak – pucanje iz kubure. S druge strane dvora pružao se predivan pogled na Sljeme i cijelu Medvednicu. Ali, ne smijemo se zadržavati, još je dug put pred nama!
Dvorac Trakošćan
Došli smo i do Trakošćana, koji se sastoji od dvorca, perivoja te park-šume s jezerom. Nismo sve obišli jer bi to trajalo vrlo dugo, a dan je brzo prolazio. Jedan je od najposjećenijih dvoraca u Hrvatskoj. Također je i jedan od rijetkih objekata sa sačuvanom vlastitom građom. Imao je puno različitih vlasnika; u 19. stoljeću grof Juraj Drašković pretvara ga u jedan od najljepših dvoraca Hrvatske. Trakošćan je za mene osobito važan jer su se upravo u njemu vjenčali moji roditelji pa me dolazak ovdje silno razveselio.
Idemo dalje i do zadnje destinacije!
Nalazište pračovjeka – Hušnjakovo brdo
I tako smo došli i do zadnje destinacije. Muzej je bio zatvoren, ali to nas nije spriječilo da razgledamo prirodu, kipove te samo nalazište. Tamo je Dragutin Gorjanović-Kramberger, odazvavši se pozivu fra Dominika Antolkovića da posjeti Hušnjakovo brdo, pronašao ostatke neandertalaca. Radnici su kopali dok nisu pronašli čak devet stotina ljudskih kostiju. Stajala sam tamo i nisam mogla ni zamisliti da je netko bio na istom mjestu ne sluteći ništa o dostignućima današnjeg vremena.
Završetak putovanja
Zaista sam sretna jer sam imala tako divan i zanimljiv dan s obitelji, koji ću još dugo pamtiti. Tek sam na kraju shvatila da ni u jednom trenutku nisam koristila mobitel. Izgleda da mogu i bez njega.
Gabriela Grobenski, 6. c
Comments